Краязнаўчы музей

Будынак музея пабудаваны лекарам Кудзіным. У доме з моманту пабудовы размяшчалася Ігуменская павятовая ўправа. З балкона гэтага гістарычнага будынка жыхарам горада было абвешчана аб звяржэнні самадзяржаўя і ўсталяванні Савецкай улады. Пасля рэвалюцыі дом Кудзіна шмат гадоў выкарыстоўваўся як адміністрацыйны будынак. У ім размяшчаліся рэўкам, Рада народных дэпутатаў, райкам партыі, райвыканкам.
У 1985 годзе ў будынак заехала раённая бібліятэка, з 1992 года ў трох залах адкрыты Чэрвеньскі раённы краязнаўчы музей.
На дадзены момант функцыянуе 2 аддаленых раздзела экспазіцыі: "Этнаграфія і побыт "(в. Іванічы)," Станіслаў Манюшка - дзеяч беларускай музычнай культуры" " (г. п. Смілавічы, вул. Школьная, 11а).
Распрацавана музейна-педагагічная праграма "Мой край завецца Беларусі", штогод праводзяцца навуковыя краязнаўчыя канферэнцыі, працуе краязнаўчы клуб "Бонда"