Станіслаў Манюшка

Музей Манюшкі ў Смілавічах-адзіны ў свеце. На працягу многіх гадоў экспазіцыя, прысвечаная выдатнаму сыну беларускай зямлі, існавала ў пасёлку Азёрны Чэрвеньскага раёна, мястэчку, размешчаным у паўтары кіламетрах ад фальварка Убель, дзе нарадзіўся кампазітар. Яшчэ ў 1960 - я гады збіраць прадметы, звязаныя з жыццём Станіслава Манюшкі, да і на той момант мала што было вядома на радзіме, пачаў дырэктар пасялковай школы Васіль Несцяровіч. Пошукі ўскладняліся тым, што першакрыніц на рускай або беларускай мове не захавалася — толькі на польскай. Дапамагала дырэктару-краязнаўцу дачка Ірына Серада-менавіта яна пасля стала адным з ініцыятараў стварэння пастаяннай музейнай экспазіцыі. Экспанаты, якія многія гады ўтрымліваліся ў школьным музеі Азёрнага, па большай частцы былі сабраныя ў 1980-я: з Варшаўскага і Познанскага оперных тэатраў, напрыклад, перададзеныя ў дар музею арыгіналы касцюмаў з пастановак опер «Галька», "Парыя «і "Графіня" 1930-х гадоў. Тут жа захоўваліся нотныя зборнікі кампазітара-сапраўдны рарытэт.

Пасля закрыцця школы ў Азёрным музей адрадзіўся ў выглядзе музычнай гасцёўні Станіслава Манюшкі ў Смілавічах: у 2016 годзе ідэя была заяўлена Чэрвеньскай дзіцячай школай мастацтваў на конкурс мясцовых ініцыятыў па праекце «садзейнічанне развіццю на мясцовым узроўні ў Рэспубліцы Беларусь", які фінансуецца Еўрапейскім Саюзам і рэалізуецца Праграмай развіцця ААН. Менавіта сюды, у музычную гасціную ў Смілавічах, паступова пераносілася ўся сабраная спадчына-з мэтай у будучыні стварыць паўнавартасны музей. І вось нарэшце знакавы не толькі для Чэрвеньскага раёна, але і для ўсёй краіны праект рэалізаваны ў поўнай меры: Музычная гасцёўня і дзве экспазіцыйныя залы гатовыя прыняць першых наведвальнікаў