Асноўная інфармацыя

Дзяржаўная ўстанова "Чэрвеньскі раённы краязнаўчы музей"

Паштовы адрас: 223232 Мінская вобласць, г. Чэрвень, пл. Свабоды, 8

Электронны адрас: chervenmuzey@tut.by

Нумар тэлефона: + 375171428923

Чэрвеньскі раённы краязнаўчы музей працуе: з 9.00 да 18.00

Перапынак на абед: з 13.00 да 14.00.

Выхадныя дні: нядзеля, панядзелак.

Дырэктар Забаронак Алена Валер'еўна: тэл + 375171428923

Інфармацыя аб дзейнасці музея

Дзяржаўная ўстанова "Чэрвеньскі раённы краязнаўчы музей" з'яўляецца навукова-даследчай і культурна-асветніцкай установай, якое, у адпаведнасці са сваімі сацыяльнымі функцыямі, ажыццяўляе камплектаванне, улік, захоўванне, вывучэнне і папулярызацыю помнікаў гісторыі і культуры.

Праграма дзейнасці музея ўключае:

- навукова-фондавую працу (папаўненне фондаў музея шляхам арганізацыі экспедыцый, даследаванняў навуковых супрацоўнікаў, наладжвання перапіскі і асабістых кантактаў з рознымі арганізацыямі і прыватнымі асобамі, устанаўлення сувязяў з іншымі музеямі; правядзенне збору неабходных матэрыялаў на падставе папярэдняга вывучэння літаратуры і іншых крыніц па адпаведнай тэматыцы);

- стварэнне экспазіцый;

- правядзенне стацыянарных і перасоўных выстаў;

- выдавецкая дзейнасць;

- культурна-масавая праца.

З снежня 2019 года вяліся работы па будаўніцтву новага будынка раённага краязнаўчага музея, адпаведнага сучасным патрабаванням у сферы музейнай дзейнасці адносна тэмпературна-вільготнаснага рэжыму захоўвання і экспанавання музейных прадметаў, планавання і пабудовы экспазіцый і выстаў.

У ім прадугледжаны канферэнц-зала, выставачная зала для правядзення пастаянных выстаў, чатыры экспазіцыйныя залы, у якіх размешчаны 11 раздзелаў. Таксама, дзякуючы павелічэнню экспазіцыйных плошчаў, значна пашыраны храналагічныя рамкі экспазіцыі з уключэннем новых раздзелаў, не прадстаўленых раней.

У 2020 годзе праведзена 6 выстаў, 3 з якіх былі арганізаваны на аснове фондавых матэрыялаў.

У студзені-сакавіку экспанаваліся выставы лялечнага майстра з г. Маладзечна Святланы Кузмічавай "іншае жыццё, або дочкі-маці" і перасоўная выстава "іх імёнамі названыя вуліцы нашага горада", а таксама мультымедыйная прэзентацыя "абмежаваны кантынгент", прысвечаная 31-гадавіне вываду савецкіх войскаў з Афганістана.

У маі была арганізавана перасоўная выстава "гэты дзень мы набліжалі, як маглі", прысвечаная Дню Перамогі. Таксама, у рамках святкавання 9 мая праводзілася акцыя "асобы Перамогі", прысвечаная ветэранам Вялікай Айчыннай вайны, якія пражываюць або пражывалі на тэрыторыі Чэрвеньскага раёна. У сацыяльных сетках Instagram, Фэйсбук, ВКонтакте на старонках музея ўсе жыхары раёна маглі падзяліцца ўспамінамі і размясціць фатаграфіі сваіх продкаў, удзельнікаў і ветэранаў Вялікай Айчыннай вайны, якія ўнеслі свой уклад у Перамогу. Такім чынам, была праведзеная віртуальная выстава «Памяць сэрца», а фонды музея папоўніліся фотаматэрыяламі, дакументамі.

У ліпені пад адкрытым небам, на Алеі Герояў Чэрвеньскага раёна была арганізавана выстава "З металу вартасці аднаго медаля за працу і за бой", прысвечаная Дню Незалежнасці Рэспублікі Беларусь і дню вызвалення горада ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў. Таксама літаратурна-музычны вечар "у памяці народнай" прайшоў раздзеле экспазіцыі "Этнаграфія і побыт".

У чэрвені-ліпені супрацоўнікамі музея былі арганізаваныя этнаграфічнае свята " Троіца "і гульня-квэст"Мая вёска".

У верасні 2020 прайшло ўрачыстае адкрыццё новага будынка музея.

На адкрыцці прысутнічалі прадстаўнікі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь, Мінскага абласнога выканаўчага камітэта, адміністрацыя раёна, сродкі масавай інфармацыі, прадстаўнікі музеяў Мінскай вобласці, грамадскасць.

У рамках адкрыцця будынка музея была арганізавана выстава "Гісторыя і памяць малой радзімы" пры ўдзеле музеяў Мінскай вобласці. Экпонировалась выстава жывапісу з фондаў музеяў Мінскай вобласці "Вобразы роднага краю".

У лістападзе ў выставачнай зале музея прайшла выстава грызуноў "Грызун-2020" з калекцыі А. гарнастая, у рамках якой, быў арганізаваны майстар-клас па вырабе грызуноў у тэхніцы арыгамі.

У супрацоўніцтве з ГУДО " Цэнтр творчасці дзяцей і моладзі ім. Х. Суціна г. п. Смілавічы "была арганізавана выстава работ выхаванцаў установы "Зімовыя матывы", прымеркаваная святкаванню Раства і Новага года.

У снежні 2020 года работнікамі музея была арганізавана дабрачынная акцыя" ад сэрца да сэрца " ў рамках якой быў арганізаваны збор падарункаў да Новага года для пенсіянераў, якія пражываюць у цэнтры дзённага знаходжання в. Рудня.

У справаздачны перыяд супрацоўнікамі музея праведзена 49 экскурсій, 30 мерапрыемстваў, на якіх прысутнічала 3355 слухачоў.