Раздзел экспазіцыі " Станіслаў Манюшка-дзеяч беларускай музычнай культуры»

"Музычная гасцёўня Станіслава Манюшкі»

Адрас: г. п. Смілавічы, вул.

Час працы: аўторак-субота

9.00-13.00

14.00-18.00

Тэлефон для замовы экскурсій: 8017-14-28923, 8017-14-23242

Асобная экспазіцыя прысвечаная Станіславу Манюшку. Яна знаходзіцца ў гарадскім пасёлку Смілавічы. Гэта адзіны ў свеце музей, прысвечаны кампазітару.

Станіслаў Манюшка па праве ўваходзіць у спіс кампазітараў, якіх прынята называць вялікімі. Ён-стваральнік беларускай і польскай нацыянальнай оперы, класік вакальнай лірыкі, заснавальнік беларускага і польскага песеннага мастацтва, выдатны музыкант і дырыжор. Кампазітарам напісаны дзясяткі опер, аперэт, вадэвіляў, камедый, балетаў, больш за 600 песень, сачыненні для аркестра, духоўная музыка.

Імя гэтага кампазітара мае глыбінную, крэўную сувязь з беларускай культурай. Многія творы Манюшкі былі створаны і ўпершыню пастаўлены на беларускай зямлі, напоўнены беларускім каларытам. Рамансы і песні Станіслава Манюшкі фактычна змянілі бытавы і канцэртны фон Польшчы і Беларусі, да гэтага часу арыентаваны на італьянскія, французскія і нямецкія музычныя творы. Сёння творы Станіслава Манюшкі гучаць са сцэн оперных тэатраў і канцэртных залаў у 25 краінах свету.

Станіслаў Манюшка нарадзіўся 5 мая 1819 года ў фальварку Убель Ігуменскага павета, у цяперашні час гэта тэрыторыя Чэрвеньскага раёна.

Адзіны ў свеце музей Станіслава Манюшкі быў створаны ў пасёлку Азёрны Чэрвеньскага раёна, на радзіме кампазітара. Дата заснавання музея-5 мая 1969 г., калі ў Азярноўскую васьмігадовую школу Чэрвеньскага раёна да 150-годдзя з дня нараджэння кампазітара паступілі першыя экспанаты і была адкрыта мемарыяльная дошка на месцы былой сядзібы Убель, дзе нарадзіўся Станіслаў Манюшка.

У 2019 годзе экспазіцыя перамясцілася ў гарадскі пасёлак Смілавічы, які цесна звязаны з родам Манюшкі: маёнтак Смілавічы дзед кампазітара Станіслаў набыў у 1791 годзе, затым яно перайшло да яго сыноў Казіміра, пасля яго смерці да Аляксандра. А апошні ўладальнік Смілавіцкага палаца Лявонцій Ваньковіч прыходзіўся кампазітару стрыечным пляменнікам. Станіслава Манюшкі хрысцілі ў Смілавіцкім касцёле, рэшткі падмурка якога знаходзяцца ў пяцістах метрах ад музея кампазітара.

У 2017 годзе ў будынку музея была адкрыта Музычная гасцёўня, аб'яднаная ў адзіны комплекс з музейнай экспазіцыяй.

Экспазіцыя размешчана у дзвюх музейных залах. Першая яе частка распавядае наведвальнікам аб дзіцячых і юнацкіх гадах Станіслава, праведзеных у Убелі; з дапамогай малюнкаў Бацькі кампазітара-Чэслава Манюшкі-пазнаёміць з мясцовымі краявідамі, партрэтамі настаўнікаў, блізкіх сваякоў будучага генія.

Другая частка экспазіцыі прысвечана вучобе таленавітага юнака ў Берлінскай музычнай акадэміі, яго больш позняй працы ў Вільні і Варшаве. Частка экспазіцыі апавядае аб дружбе Станіслава Манюшкі і В. Дуніна-Марцінкевіча, стварэнні першай беларускай оперы «Сялянка» («Ідылія»), а таксама знаёміць наведвальнікаў з оперным творчасцю кампазітара. Гэта ноты, запісы твораў на шматлікіх пласцінках і касетах, фатаграфіі пастановак опер "Галька" і "Страшны двор" у Беларусі, сцэнічныя касцюмы Варшаўскага Опернага тэатра.

Таксама наведвальнікі пазнаёмяцца з гісторыяй стварэння самога музея, які існуе ўжо 50 гадоў. Акрамя таго, у экспазіцыі існуе раздзел «імя Станіслава Манюшкі на карце свету «і»творы Станіслава Манюшкі на опернай сцэне". Пасля наведвання экспазіцыі жадаючыя змогуць ва ўтульнай музычнай гасцёўні паслухаць музычныя творы вялікага кампазітара.