Экспазіцыя «Паэзія музейных каштоўнасцей»

У наш век высокіх тэхналогій адкрываецца магчымасць стварыць дакладны аптычны вобраз музейнай каштоўнасці пры дапамозе мастацкай ГАЛАГРАМЫ. Слова «галаграфія» ў перакладзе з грэчаскай мовы азначае «пішу ўсё». А ўласна галаграма ўяўляе сабой фатаграфічную пласцінку, якая ў выніку вызначаных тэхналагічных аперацый "запамінае" прасторавае размеркаванне прамянёў святла, адлюстраваных ад усіх участкаў які падсвятляецца лазерам аб'екта здымкі. І калі затым гэтую фотапласцінку асвятліць сонечным або штучным святлом, то яна прайграе тое ж самае прасторавае размеркаванне прамянёў святла, і назіральнік убачыць віртуальную трохмерную выяву аб'екта.

Часовая экспазіцыя «Паэзія музейных каштоўнасцей» складаецца некалькіх тэматычных раздзелаў: археалагічныя знаходкі, прадметы дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва, пісьмовыя і матэрыяльныя помнікі, культавыя прадметы, сфрагістыка і фалерыстыка. Можна ўбачыць пояс Вітаўта XV стагоддзя, залатое скроневае кальцо дрыгавічоў, шыйную грыўну IX-X стагоддзяў, шахматныя фігуры XII-XVI стагоддзяў, слуцкі пояс, напрастольны крыж, Евангеліе 1701 года і інш. Рарытэты прадстаўлены з фондаў дзяржаўных музеяў Мінскай вобласці.

Экспазіцыя працуе з 23 лістапада да 27 снежня.

Кошт уваходнага білета

• для дзяцей – 4 рублі